Transfer wiedzy stanowi źródło postępu i rozwoju ludzkości, dlatego światowymi liderami są te kraje, w których kładzie się nacisk na innowacje i wdrażanie nowoczesnych technologii. 21 listopada – Międzynarodowy Dzień Transferu Technologii.
21 listopada nie jest zwykłym dniem w kalendarzu – z tą datą wiążą się liczne odkrycia i wynalazki. Aby uczcić tę wyjątkową datę, w 2019 roku (Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. ogłosiła 21 listopada Międzynarodowym Dniem Transferu Technologii. To właśnie tego dnia:
- dokonano pierwszego pomiaru prędkości światła (1676 r.)
- Thomas Edison wynalazł fonograf (1877)
- Albert Einstein opublikował artykuł z opisem koncepcji równoważności masy i energii E=mc2 (1905 r.)
- firma AT&T wprowadziła na rynek pierwszy teleks (1931 r.)
- powstał Arpanet, umożliwiający przesyłanie plików, wymianę danych i działanie poczty elektronicznej (1969 r.)
Wynalazki powstają każdego dnia, a z roku na rok tempo rozwoju technologicznego się zwiększa.
Bez czego nie potrafimy się obejść, czyli technologie, które zmieniły nasze życie
Dziś nie ruszamy się z domu przede wszystkim bez maseczki, ale zaglądając do naszych kieszeni, plecaków, toreb, czy schowków samochodowych znajdziemy telefony, nawigacje GPS, bezprzewodowe słuchawki i tablety. Kiedy siadamy do pracy, uruchamiamy komputer bądź laptop. Kiedy wracamy do domu, robimy w zasadzie to samo. Bez tych urządzeń nie wyobrażamy sobie już nie tylko pracy, ale i rozrywki czy życia rodzinnego. A przecież nie zawsze tak było – to ostatnie kilkadziesiąt lat sprawiło ogromne przyśpieszenie w kwestii wykorzystywania technologii w życiu codziennym.
Oto wynalazki, które diametralnie odmieniły to, jak żyjemy:
Komputer osobisty – najważniejszy wynalazek współczesnego świata, który zastąpił wiele wcześniejszych technologii. Urządzenie, które możemy spotkać niemal w każdym domu na planecie. Obecnie komputery sterują praktycznie wszystkim. Początki komputera datuje się na XIX wiek, kiedy Anglik Charles Babbage stworzył prototyp maszyny analitycznej, która w założeniu miała pełnić funkcję zaawansowanego kalkulatora, potrafiącego np. obliczać liczby Bernoulliego. Jednakże komputery jakie znamy współcześnie, pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, kiedy przestały być wielkimi maszynami zamkniętymi w murach rządowych instytucji. Ich rozmiary znacząco się zmniejszyły i trafiły pod strzechy, stając się narzędziem, dzięki któremu każdy może zmieniać świat.
Telefon komórkowy – prawdziwe centrum dowodzenia naszą codziennością, ale w pierwotnej wersji przede wszystkim urządzenie do kontaktu z nieograniczoną liczbą ludzi, niezależnie od miejsca. Choć pierwszy telefon komórkowy zademonstrowany został przez Motorolę w 1973 r., to potrzebne były kolejne dziesięciolecia rozwoju, zanim powstał telefon komórkowy, jaki znamy dziś. Hitem był wypuszczony w 2000 roku model Nokii 3310, którego sprzedano aż 126 milionów sztuk! Współcześnie telefon wykorzystuje się nie tylko do komunikacji głosowej. Nowoczesny smartfon pojawił się w 2007 roku w postaci iPhona firmy Apple i jest miniaturową wersją komputera osobistego. Dzięki nieograniczonej ofercie aplikacji mobilnych zastępuje nie tylko odtwarzacze multimediów, czy gadżety fitness, ale nawet tradycyjne bilety i środki płatnicze.
Nawigacja GPS – czyli system nawigacji satelitarnej obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Stworzył go Departament Ochrony USA. Głównym celem systemu GPS (Global Positioning System) jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie lokalizacji w terenie. Powszechny system nawigacji GPS bazuje na 32 krążących na orbicie satelitach. Jak większość nowych, rewolucyjnych technologii, nawigacja GPS została pierwotnie opracowana na potrzeby armii USA, która używa go od połowy lat osiemdziesiątych do określania pozycji i naprowadzania pocisków na cel. Dziś niemal każdy z nas ma go w samochodzie i smartfonie.
Chmura obliczeniowa – z ang. cloud computing to najpopularniejszy i coraz powszechniejszy trend tej dekady. Na czym polega? To usługa polegająca na zdalnym udostępnieniu mocy obliczeniowej urządzeń IT, oferowana przez zewnętrzne podmioty, dostępna na żądanie w dowolnej chwili oraz skalująca się w miarę potrzeb. Dzięki tzw. „chmurze” skończyły się nasze problemy z brakiem miejsca na dysku i utratą danych wraz z uszkodzeniem dysku.
Domowe AGD – dziś już trochę niedoceniane wynalazki, a przecież lodówka i pralka to przełomowe urządzenia, które diametralnie zmieniły nasze domowe życie. Jednym z najważniejszych zadań, jakie od wieków stało przed ludzkością, było chronienie żywności przed zepsuciem. Pierwszą chłodziarkę sprężarkową stworzył pod koniec XIX w. Carl von Linde. O tym, że ubrania trzeba prać, również wiedziano od zarania dziejów. W połowie XIX wieku w USA, gdzie przykładano szczególną wagę do ułatwiania sobie życia, zaczęły pojawiać się patenty na wymyślne urządzenia piorące. Jedną z pierwszych pralek napędzanych elektrycznie była pralka z bębnem, która została zbudowana w 1907 roku przez Alvę Fishera. Przez kilka następnych lat pralka była udoskonalana poprzez poziome lub pionowe ustawienie bębna, czy zmianę szybkości obrotów. Dziś, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nasze lodówki czy pralki również mogą być “smart”. Podłączoną do internetu pralkę możemy uruchomić z dowolnego miejsca na Ziemi, a inteligentna lodówka przygotuje dla nas listę zakupów.
Technologie, które pomagają nam w czasie pandemii COVID-19 i zostaną z nami na dłużej
Pandemia koronawirusa wrzuciła nas w marcu 2020 na głębokie wody cyfrowego oceanu. Szybko też uświadomiła, że niektóre z nowych technologii, które uważaliśmy za ekstrawaganckie wynalazki, to urządzenia, które zostaną z nami na dłużej i na stałe staną się częścią naszej rzeczywistości.
Streamingi, wideo-łącza i teleporady – jeszcze do niedawna nisza, dziś nasza nowa normalność. Zaprzyjaźnienie się z ekranem pozwala nam zasmakować nauki i kultury, od której zostaliśmy odcięci, a także utrzymać kontakt z rodzinnym lekarzem bez wychodzenia z domu. Niektóre firmy już ogłosiły, że praca zdalna zostanie z nimi na zawsze, uczelnie przedłużyły zdalne wykłady na kolejne lata, a e-wizyty wypierają wręcz fizyczny kontakt w przychodni, czy urzędzie.
Samodzielne monitorowanie stanu zdrowia – przykładem takiej technologii w wydaniu „wearable” jest wersja 6 iWatcha firmy Apple, który zaopatrzony został w specjalny moduł do mierzenia saturacji, czyli jednego z kluczowych wskaźników przy zakażeniu COVID-19. Ponadto, na całym świecie rządy uruchamiają oficjalne aplikacje, które mają pomóc chorym i przebywającym na kwarantannie, m. in. umożliwiając podstawową ocenę kondycji zdrowotnej i w razie potrzeby – kontakt z przedstawicielem służb medycznych. W Polsce są to „Kwarantanna domowa” i „Protegosafe”.
Sztuczna Inteligencja – dziedzina nauki zajmująca się tworzeniem maszyn wyposażonych w niektóre cechy ludzkiego umysłu, takie jak rozumienie języka, rozpoznawanie obrazów, rozwiązywanie problemów i uczenie się. SI przyjmuje różne formy:
- Chatboty oparte na algorytmach, które szybciej klasyfikują i rozwiązują problemy klientów. Korzystają z nich banki, sklepy internetowe i cała branża usługowa.
- Sieci neuronowe umożliwiające rozpoznawanie i odczytywanie znaków (OCR), które potrafią właściwie rozwiązać zadanie nawet przy braku wszystkich niezbędnych danych wejściowych.
Podpis elektroniczny – czyli zestaw danych osobowych w formie elektronicznej, umożliwiający identyfikację osoby, która taki podpis złożyła. Funkcjonuje już od lat, ale wciąż nie stał się powszechną formą podpisywania dokumentów. W czasie pandemii okazał się błogosławieństwem i to właśnie dzięki niemu tysiące umów nie musiały czekać na ich fizyczne podpisanie. W świetle europejskiego prawa wszelkie dokumenty podpisane przy użyciu podpisu elektronicznego mają taką samą moc jak te podpisane osobiście.
Drony – jeszcze kilka lat temu bezzałogowe statki powietrzne miały przeznaczenie wyłącznie militarne. Z biegiem czasu zyskały coraz większą popularność wśród cywilnych zastosowań. Szacuje się, że do 2025 roku drony będą stanowić 10% rynku lotniczego. Dziś w Polsce pomiędzy szpitalem tymczasowym na PGE Narodowym a Centralnym Szpitalem Klinicznym CSK MSWiA powstaje dronowy system transportowy (DTS), działający jak medyczny most powietrzny. Firmy przesyłkowe z kolei testują możliwość dostarczania tą drogą swoich paczek.
W warunkach kryzysowych następuje szybsza adaptacja technologii, dlatego pandemia niewątpliwie przyspiesza obecnie proces cyfryzacji naszego życia. To, co uratowało nas podczas lockdownu, zmieniło nasze nawyki i ułatwiło wiele codziennych spraw.