Polskie fundusze wychodzą na świat, światowe inwestują w Polsce – raport PFR Ventures

W zeszłym tygodniu ukazał się raport „Transakcje na polskim rynku VC w 2020” stworzony przez PFR Ventures i fundusz Inovo Venture Partners
Rok 2020 okazał się rekordowy, zarówno pod względem liczby jak i kwot transakcji. 
W 2020 roku niemal połowa trafiających do polskich start-upów kwot pochodziła z inwestycji od międzynarodowych funduszy VC. Wzrosła z kolei liczba i suma środków zainwestowanych przez polskie fundusze w zagraniczne spółki. Jak wyglądał pod tym względem rok 2020 w polskim ekosystemie start-upowym?
– Ku zaskoczeniu, rynkowi VC koronawirus niestraszny. Zainwestowane 2,1 mld zł to o prawie miliard więcej niż rok temu – skomentował dane zawarte w publikacji Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR.
COVID-19 mógł mieć jednak pewien wpływ na zeszłoroczne inwestycje – prawie co czwarta z nich dotyczyła sektora healthtech. Były wśród nich rozwiązania z obszaru telemedycyny, jak i zajmujące się kwestiami naukowymi oraz związane bardziej ze zdrowiem psychicznym czy stylem życia. – Choć pandemia koronawirusa sparaliżowała część gospodarki, wiele start-upów z branży healthtech przeżywa boom. Możliwe też, że gwałtowne zachwianie bezpieczeństwa zmobilizowało niektóre fundusze do szybszych decyzji – wskazała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR.

Pozostałe artykuły