MR: Warszawa, Zielona Góra i Świnoujście mają umowy na 177 autobusów elektrycznych

W Ministerstwie Rozwoju podpisano trzy umowy na unijne dofinansowanie projektów transportowych realizowanych w Warszawie, Zielonej Górze i Świnoujściu, dzięki którym na ich ulicach pojawi się 200 autobusów, w tym 177 elektrycznych. Łączna wartość inwestycji to prawie 684 mln zł. Dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) wyniesie ponad 350 mln zł, podał resort.

„Dzięki finansowaniu unijnemu w polskich miastach pojawi się 200 nowych autobusów, w tym, co szczególnie cieszy, 177 elektrycznych. Plany inwestycyjne samorządów są pod tym względem zgodne z rządowymi zamierzeniami, które zakładają, że po naszych drogach będzie się poruszać więcej pojazdów z napędem elektrycznym” – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

Inwestycja w Warszawie zakłada zakup 130 autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania. Pojazdy będą wykorzystywane na Trakcie Królewskim. Wartość inwestycji to 417,5 mln zł, w tym 180 mln zł unijnego dofinansowania, podano w komunikacie.

W Zielonej Górze pojawią się 64 autobusy, w tym 47 elektrycznych (wraz ze stacjami ładowania). Projekt przewiduje ponadto budowę centrum przesiadkowego, rozbudowę Systemu Informacji Pasażerskiej, przebudowę pętli i przystanków autobusowych oraz modernizację zajezdni i wiaduktu kolejowego. Wartość inwestycji wyniesie 257,39 mln zł, w tym unijne dofinansowanie – 167,21 mln zł.


Pozostałe artykuły